Ogród ma być w założeniu miejscem, którego wygląd sprawia przyjemność i pozwala się zrelaksować. Warto także zadbać o to, by nie wymagał on nadmiernego nakładu pracy oraz pieniędzy. Jakie są najczęściej popełniane pomyłki podczas projektowania ogrodu?
Brak planu
Finalny efekt ogrodu, który jest urządzany po kawałku, nie będzie się cechował spójnością. Przesadzanie źle umiejscowionych roślin to także dodatkowa praca oraz koszty. Spontaniczne projektowanie może również nie uwzględnić tak istotnych elementów, jak ścieżki lub altanka.
Zły dobór roślin
Właściwe projektowanie ogrodów wymaga wiedzy na temat specyfiki roślin oraz warunków glebowych i klimatycznych, jakie są dla nich charakterystyczne. Warto pamiętać, że nie wszystkie gatunki przetrwają polską zimę lub ekspozycję na słońce.
Nadmiar pomysłów
W ogrodzie zazwyczaj mniej znaczy lepiej. Zbyt duża ilość roślin oznacza, że część z nich będzie mogła urosnąć tylko kosztem innych. Z kolei konsekwencją nadmiernej różnorodności gatunkowej będzie intensywna i skomplikowana pielęgnacja.
Brak urozmaicenia
Przesadny minimalizm też nie służy atrakcyjności ogrodu. Zaplanowanie wyłącznie trawnika i rzędu tuj wzdłuż ogrodzenia nie zapewni cienia ani estetycznych wrażeń.
Ignorowanie okolicy
Ogród powinien być nie tylko wewnętrznie spójny, ale także dopasowany do przestrzeni. Właściwa aranżacja bierze pod uwagę w równym stopniu nasłonecznienie i wilgotność podłoża, co otaczające przestrzeń budynki, które będą rzucać cień.
Zaniedbanie
Warto pamiętać o tym, że o ogród należy troszczyć się również zimą. Nadmiar śniegu może połamać gałęzie i uszkodzić rośliny, więc trzeba go często usuwać. Z kolei, aby zapobiec pękaniu kory, konieczne jest malowanie pni na biało. Ogród otoczony opieką w zimie z pewnością odwdzięczy się na wiosnę.