Architektura ogrodowa to nic innego jak niewielkich rozmiarów obiekty, których zadaniem jest między innymi poprawa otoczenia domu. Możemy do nich zaliczyć np. murowane grille, oczka wodne, huśtawki, ale także wiele innych obiektów. Warto tutaj zaznaczyć, że do postawienia małej architektury ogrodowej na terenie prywatnym nie są wymagane żadne pozwolenia. Jakie wyróżniamy style architektury ogrodowej? Sprawdź to w naszym artykule!
Angielski styl architektury ogrodowej
Angielski styl architektury ogrodowej można by opisać w trzech słowach – asymetryczny, nieregularny i swobodny. Ogrody w angielskim stylu są dość charakterystyczne. Wyróżniają je między innymi bardzo duże powierzchnie trawników. Bardzo często jest tak, że ogród przechodzi w park, by później połączyć się z otaczającym krajobrazem.
Angielski ogród jest otwarty, co oznacza, że nie posiada żadnego ogrodzenia, choć warto tutaj zaznaczyć, że czasem jest ono dobrze ukryte. To, co jeszcze wyróżnia ogrody w stylu angielskim, to dużych rozmiarów zdobione donice, wazony, mury (w których znajdują się okna widokowe), nieregularne rabaty, a także wiele różnych zakątków, w których znajdują się niewielkie stawy. Z tym stylem najczęściej możemy się spotkać na przedmieściach lub na wsiach.
Włoski styl architektury ogrodowej
Jeśli natomiast chodzi o włoski styl architektury ogrodowej, to wyróżnia go przede wszystkim prostota i harmonia. Warto jednak zaznaczyć, że ogród w stylu włoskim wymaga systematycznej pielęgnacji – jednak zdecydowanie warto to robić, gdyż dzięki temu będziemy mogli cieszyć się atrakcyjnym ogrodem.
Ten styl architektury ogrodowej wywodzi się z Italii z epoki renesansu. Właśnie z tego powodu bardzo często mówi się, że jest to ogród renesansowy – a nie ogród włoski. Mimo upływu czasu ogrody włoskie nadal cieszą się dużą popularnością. Ogród włoski – podobnie jak ogród angielski – dość łatwo rozpoznać, gdyż każdy krzak jest doskonale równo przycięty.
Ponadto w ogrodach włoskich znajdziemy różnego rodzaju altany, które umożliwiają schronienie się przed zbyt dużym słońcem. Nie brakuje w nich także fantastycznych rzeźb, fontann i innych elementów, które idealnie pasują do stylu włoskiego.
Francuski styl architektury ogrodowej
Francuski styl architektury ogrodowej – jak można się domyślić – pochodzi z Francji. To, co go wyróżnia, to jest to, że nie znajdziemy w nim przypadkowych elementów. Projekt francuskiego ogrodu zawsze jest dokładnie przemyślany i zaplanowany. Francuski ogród najlepiej opisuje jedno słowo: regularność.
Ogród francuski również może łatwo rozpoznać – wyróżnia się tym, że posiada główną aleję, po której bokach znajdują się kobierce kwiatowe i idealnie równo przycięte w kształt różnych figur geometrycznych drzewa i krzewy. We francuskich ogrodach nie brakuje takich elementów jak ławki, rzeźby, czy fontanny. To idealny styl dla tych, których uwielbiają porządek i elegancję.
Inne style architektury ogrodowej
Wśród innych stylów architektury ogrodowej wyróżniamy również:
- styl japoński,
- styl rustykalny (wiejski),
- styl modernistyczny.
Podsumowując, jak możemy wyżej zauważyć, istnieje wiele ciekawych stylów architektury ogrodowej. Najciekawsze jest to, że każdy z nich jest zupełnie inny, lecz dzięki temu mamy pewność, że każdy znajdzie ten idealny rodzaj. Jeśli zależy nam na prostocie i minimalizmie, to najlepszym wyborem będzie styl włoski.