Altana ogrodowa jest miejscem, gdzie można odpocząć i spędzić czas z rodziną i znajomymi. Jeśli wyposażymy ją w wygodne meble ogrodowe i zamontujemy oświetlenie, biesiadowanie do późnych godzin nocnych nie stanowi żadnego problemu. Konstrukcja zadaszona chroni przed deszczem i wiatrem, więc takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne.
Czy warto postawić altanę w ogrodzie?
Projektując ogród, powinniśmy pomyśleć również o altanie. Nie musi zajmować dużo miejsca, jeśli nie przewidujemy organizowania spotkań przy grillu dla dużej ilości osób. Najważniejsze, żeby można wstawić krzesła i stół. Altana zazwyczaj jest z drewna, ale gdy chcemy ją przeznaczyć na jadalnię, pokój do odpoczynku i do pracy, warto postawić z cegieł. Najważniejsze, żeby dobrze się prezentowała, będzie wówczas dekoracją ogrodu. Leon ogrody z Krakowa urządzając teren, ustawi ją w takim miejscu, żebyśmy zawsze mieli słońce. Latem wszystkie wolne popołudnia i weekendy możemy spędzać w ogrodzie. W altanie stworzymy też miejsce zabaw dla dzieci. Powinniśmy dostosować ją do potrzeb domowników.
Czy wzniesienie altany ogrodowej wymaga zezwolenia?
Zgodnie z Prawem budowlanym, altany wolnostojące o powierzchni do 35 m2, działkowe i budynki gospodarcze nie wymagają zgłaszania i starania się o zezwolenie. Możemy nawet postawić dwie konstrukcje na powierzchni 500 m2 działki. Możemy ją ustawić w dowolnym miejscu, bez zgody sąsiadów, ponieważ nie złamiemy prawa. W przypadku, gdy zamierzamy wybudować wolnostojący obiekt przekraczający powierzchni 35 m2, musimy wystąpić do organu nadzoru o pozwolenie na budowę. Nie wolno jednak stawiać wysokiej altany, bez zgody urzędu, bo naruszymy prawo. Podstawą jest zawsze trzymanie się przepisów. Altany drewniane od zawsze były obecne w przydomowych ogrodach i na działkach, bo konstrukcje są proste, więc ustawienie zajmuje maksymalnie kilka godzin. Jest duży wybór na rynku, co pozwala dopasować ją do wyglądu domu i ogrodu.