Jak dzięki oświetleniu podkreślić piękno ogrodu?

Oświetlenie odgrywa istotną rolę nie tylko w domu, ale również w ogrodzie. Jak dzięki jego odpowiedniemu dobraniu, można podkreślić piękno terenu oraz roślinności?

Dlaczego warto dobrze oświetlić ogród?

Oświetlenie ogrodu może pełnić różne funkcje, w zależności od pory roku i dnia. Niezbędne jest zwłaszcza w okresie letnim, gdy na zewnątrz spędza się dużo czasu, np. podczas grillowania oraz wieczornych gier i zabaw na świeżym powietrzu.

Dobre oświetlenie wpływa również na poprawę bezpieczeństwa nieruchomości. Dzięki temu w razie konieczności, sprawniej zadziałają systemy alarmowe, a także łatwiej będzie ocenić potencjalne źródła zagrożenia na monitoringu.

Jak zaplanować oświetlenie ogrodu?

Odpowiednie zaplanowanie oświetlenia ogrodu to dość spore wyzwanie, gdyż niewłaściwie może niepotrzebnie zmniejszyć przestrzeń lub zaznaczyć miejsca, które chciałoby się raczej ukryć. Dlatego też projektowanie ogrodu wraz z oświetleniem warto zlecić specjalistom, którzy rozplanują umiejscowienie lamp tak, by rozświetlone podkreślały walory przestrzeni. Decydując się jednak samemu na taką aranżację, trzeba pamiętać o:

  • zastanowieniu się, które miejsca chce się podkreślić (może piękną altanę bogatą w rośliny, albo elementy małej architektury?),
  • zaplanowaniu lamp tak, aby po zapaleniu uniknąć czarnych stref (jest to niezbędne zwłaszcza przy chodnikach oraz ścieżkach prowadzących do wejścia),
  • dobraniu właściwej barwy żarówek (np. zbyt ciepły kolor światła będzie barwić białą elewację na kolor żółty, czego większość osób wolałaby uniknąć),
  • dobraniu lamp pasujących do wyglądu nieruchomości (trzeba pamiętać, że w ciągu dnia będą one widoczne i mogą albo zaburzać, albo dopełniać stylistykę posesji).

Subtelne piękno nocną porą

Kolejną ważną zasadą przy odbieraniu oświetlenia, które ma podkreślić piękno ogrodu, jest stawianie na jakość, a nie na ilość. Trzeba bowiem pamiętać, że zbyt wiele lamp spowoduje powstanie świetlistej łuny, przez którą również przebywanie wewnątrz domu, nie będzie wygodne.

Dlatego warto postawić na kilka, ale bardziej subtelnych źródeł światła, które podkreślą także piękno roślin. Istotna będzie też wysokość lamp. Obecnie często montuje się niskie lampy (poniżej wysokości wzroku), które nie oślepiają i tym samym budują bardziej tajemniczy klimat w ogrodzie. Dodatkowo niskie odpowiedniki świetnie pasują i to zarówno do nowoczesnych posesji kojarzonych z minimalizmem, jak i bardziej klasycznych z dużą ilością kwiatów i krzewów.

Planowanie oświetlenia w ogrodzie jest zdecydowanie bardziej skomplikowane, aniżeli wewnątrz domu. Jeśli więc potrzebujesz dodatkowych porad w tym zakresie, skontaktuj się z nami.