Jak poprawić warunki glebowe w ogrodzie?

Gleba w ogrodzie jest podstawą, która pozwala roślinom wzrastać i uzyskać ogród, o którym marzymy. Jak poprawić warunki w niej panujące?

Co obniża żyzność gleby?

Gleba stanowi podstawę pięknego ogrodu. Jeśli jest wyjałowiona albo jej właściwości są niskie, wtedy nic na niej nie rośnie, albo się nie utrzymuje. Na brak doboru składników mineralnych oraz organicznych wpływa wiele rzeczy. Jedną z nich jest podstawowa klasa, która od początku ma słaby wskaźnik żyzności. Warto więc przy zakładaniu ogrodu z firmą Leon Ogrody od razu ustalić pewien kierunek działań. Inną rzeczą jest stosowanie gatunków roślin silnie ekspansywnych o wysokim zapotrzebowaniu w określone elementy. Naturalna erozja skutkuje utratą pierwotnej wartości, podobnie negatywny wpływ mają m.in. kwaśne deszcze.

Podniesienie żyzności gleby

Poprawa warunków glebowych wbrew pozorom nie jest trudna. Jednak wymaga przygotowania i systematyczności. To jednak jakie kroki powinniśmy podjąć, zależy od tego, jakie gatunki roślin planujemy posadzić. Najogólniej, jeśli potrzebujemy zakwasić glebę, powinniśmy stosować odpowiedni nawóz. W celu jej odkwaszenia wykorzystajmy wapno. Niedobory azotu, boru, manganu czy fosforu należy uzupełniać odpowiednimi mieszankami. Nie należy jednak przesadzać, ponieważ wtedy będziemy musieli pozbyć się nadmiaru pierwiastka z gruntu. Kolejną sprawą jest konsystencja. Niektóre zakupimy w stanie płynnym, które szybko się wchłaniają, jednak wraz z deszczem łatwo wpływają. Inne dostępne w postaci granulatu łatwo się rozprowadza, jednak ich przyswajalność jest wolniejsza. Wiedza na temat danego niedoboru, uzyskana może być w toku badań próbek glebowych. Jednak, jeśli mamy już zaprojektowany ogród, na którym rosną różne gatunki, powinniśmy się im przyjrzeć. Jeśli dany okaz usycha albo jego liście się przebarwiają lub nie jest on w najlepszej kondycji, warto ocenić, do czego objawy pasują. W ten sposób można podjąć skuteczne działania, aplikując doglebowo to, czego faktycznie potrzeba.