Jakie są sposoby na walkę z chwastami w ogrodzie?

Zajmowanie się przydomowym ogródkiem jest dla wielu osób pasją i zarazem doskonałym sposobem na pożyteczne spędzanie czasu oraz aktywność na świeżym powietrzu. W sytuacjach, gdy powierzchnia, którą trzeba pielęgnować, okaże się zbyt duża lub w grę wchodzą ograniczenia czasowe wynikające z nawału obowiązków zawodowych lub rodzinnych najlepszym rozwiązaniem stanie się zlecenie tego zadania podmiotowi specjalizującemu się w usługach ogrodniczych. W Krakowie takie możliwości zapewnia firma Leon Ogrody, zajmująca się także prowadzeniem szkółki krzewów ozdobnych, zakładaniem systemów nawadniających oraz pielęgnacją zieleni. Wśród czynności pozwalających na utrzymanie roślinności w dobrym stanie szczególnie duże znaczenie będzie miała skuteczna walka z chwastami. Przekonajmy się, jak najłatwiej sobie z nimi poradzić.

Co trzeba wiedzieć o chwastach?

Chwasty są poważnym wyzwaniem, ponieważ rośliny występujące na danym obszarze konkurują ze sobą o dostępne zasoby – znajdujące się w glebie składniki odżywcze, wodę oraz docierające do konkretnego miejsca promienie słoneczne, a także miejsce konieczne do rozrostu systemu korzeniowego czy liści. Gatunki zaliczane do tej grupy są doskonale przystosowane do przetrwania i często wypierają sadzone rośliny, które dobiera się tak, aby zapewniały oczekiwany efekt estetyczny czy dawały przyjemny zapach.

Jak walczyć z chwastami?

Sposobem na pozbywanie się chwastów jest ich systematyczne usuwanie. Zabiegi tego typu można wykonywać ręcznie, jeżeli obszar, na którym rosną, będzie niewielki. W przypadku większych upraw stosuje się urządzenia mechaniczne. Alternatywą okaże się wykonywanie oprysków przy użyciu dobrze dobranych środków ochrony roślin. Wymaga to jednak zachowania daleko idącej ostrożności oraz przestrzegania reguł bezpieczeństwa zarówno co do samego środka, jak i sposobu jego rozprowadzania.