Projektowanie ogrodu na niewielkiej przestrzeni. Wyzwania aranżacyjne

Projektowanie małego ogrodu, podobnie jak projektowanie niewielkiego domu, to prawdziwe wyzwanie. Jednak dzięki pomocy fachowca można maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i sprawić, że będzie ona komfortowa w codziennym użytkowaniu. Jakie są jednak główne związane z tym wyzwania i jak sobie z nimi poradzić?

Przepych niewskazany

Podobnie jak w przypadku małych wnętrz, tak i w przypadku ogrodów o niedużym metrażu, zdecydowanie niewskazany jest nadmiar. Warto ograniczyć zapędy co do liczby dużych roślin oraz łączenia razem oczek wodnych, skalniaków czy innych elementów architektonicznych. Przy projektowaniu ogrodu o niewielkiej powierzchni zdecydowanie zalecamy umiar i minimalizm, co wciąż pozwoli stworzyć przyjazny domownikom kąt, nadający się również do przyjmowania gości i miłego spędzania wolnego czasu.

Ograniczona możliwość zastosowań

W małym ogrodzie trudno pomieścić jednocześnie miejsce do zabaw dla dzieci, ogród warzywny oraz miejsce do urządzania imprez na świeżym powietrzu. Projektując taką przestrzeń trzeba więc określić razem z domownikami priorytety tak, aby mały ogród był użyteczny dla wszystkich i na co dzień sprawiał wszystkim zainteresowanym jak najwięcej radości.

Chaos? Nie tutaj

Mały ogród będzie szczególnym utrapieniem dla tych osób, które lubią zestawiać ze sobą różne faktury, tworzywa i struktury. Może to bowiem wywołać wrażenie chaosu, który zamiast wzbogacić przestrzeń, wywoła wrażenie nieładu oraz dodatkowo zmniejszy przestrzeń.

Aby tego uniknąć zdecydowanie warto korzystać z pomocy projektanta, który pomoże w określeniu preferowanego stylu i tak połączy ze sobą poszczególne elementy, aby wzajemnie ze sobą współgrały.

Wskazówki do aranżacji małego ogrodu

Jest też szereg wskazówek, które mogą pomóc przy próbie samodzielnej aranżacji. W tej sytuacji najlepiej:

  • sadzić rośliny o drobnych liściach, ale licznych kwiatach,

  • używać jasnych kolorów, które dodatkowo powiększają przestrzeń,

  • ustawiać w krańcach działki elementy przyciągające uwagę, bowiem pozwolą one optycznie wydłużyć mały ogród,

  • unikać dużych drzew oraz krzewów, które niepotrzebnie zasłaniają widok.

Samodzielne stworzenie użytecznej i jednocześnie estetycznej przestrzeni w małym ogrodzie to prawdziwe wyzwanie. Dlatego też zapraszamy do kontaktu z naszą firmą ogrodniczą, która nie tylko zaprojektuje mały ogród od zera, ale również wykona szereg innych usług, od pielęgnacji zieleni, przez poprowadzenie oświetlenia, aż po niwelację terenu. Do współpracy zapraszamy przede wszystkim klientów z woj. małopolskiego.