Przygotowanie terenu pod zieleń. Jak przebiegają prace niwelacyjne?

Kiedy planujemy zagospodarowanie swojego przydomowego ogrodu, najczęściej myślimy o soczyście zielonym trawniku, pięknie przyciętych krzewach czy kolorowych kwiatach. Czasem łatwo jednak zapomnieć, że podstawowym i pierwszym etapem zagospodarowania zielonych terenów powinny być prace niwelacyjne. Ale na czym one właściwie polegają i jak przebiega ten proces krok po kroku? Zapraszamy do lektury!

Niwelacja terenu – czym jest?

Niwelacja terenu to nie tylko podstawowy etap przygotowania terenu pod zieleń, ale także pod niemal każdą budowę – czy to budynku jednorodzinnego, czy przemysłowego, czy nawet drogi asfaltowej. Krótko mówiąc, niwelacja terenu polega więc na jego dokładnym wyrównaniu. Celem tego procesu jest pozbycie się wszelkich nierówności i różnic wysokości na działce, na której ma rozpocząć się budowa, między innymi poprzez wypełnienie różnego rodzaju zagłębień czy spłaszczenie wzniesień. Dzięki dobrze wykonanej niwelacji terenu będziemy mieli do dyspozycji idealnie płaską powierzchnię do rozpoczęcia budowy czy zakładania ogrodu.

Etapy niwelacji terenu

Skoro wiemy już na czym polega niwelacja terenu, zastanówmy się, jak przystępuje się do takich prac krok po kroku. Pierwszą rzeczą, jaką wykona profesjonalna firma ogrodnicza, będzie dokonanie dokładnych pomiarów. Dzięki użyciu specjalnych narzędzi pomiarowych możliwe będzie stworzenie tak zwanej siatki wysokościowej terenu. To z kolei pozwoli ustalić wysokość działki względem drogi i odpowiednio zaplanować dalszą pracę. Następnym istotnym etapem niwelacji będzie usunięcie humusu – wierzchniej warstwy ziemi urodzajnej, której nie należy wywozić. Dlaczego? Humus to bardzo istotny składnik gleby, który doskonale nada się do późniejszego zagospodarowania terenu pod zieleń. Kiedy humus jest już zdjęty i odpowiednio zabezpieczony, można przejść do prac właściwych związanych z równaniem terenu. Odbywa się to oczywiście zgodnie z wcześniejszymi obliczeniami i wizją lokalną. Czasem niwelacja terenu może więc wiązać się z usunięciem nadmiaru ziemi tworzącego wzniesienia i górki. Nieraz okazuje się jednak, że trzeba także dowieźć ziemi, by teren podwyższyć lub wyrównać głębsze dołki czy koleiny. Często potrzebny jest zatem do tego cięższy sprzęt budowlany – koparki czy nawet walec, który ma za zadanie zagęścić podłoże.

Dlaczego warto zatrudnić specjalistów do niwelacji terenu?

O ile pod budowę budynku najczęściej potrzebujemy zwyczajnie płaskiego terenu, o tyle zagospodarowanie terenu pod zieleń nie zawsze musi się wiązać z idealną równiną. Projektując przydomowy ogród możemy bowiem chcieć utworzyć na przykład efektowny skalniak, który powinien znajdować się na wzniesieniu. Ponadto, niwelacja terenu przeprowadzona nieprofesjonalnie może prowadzić do tego, że na naszej działce zacznie gromadzić się woda, a rośliny nie będą miały odpowiednich warunków do wzrostu. Firma specjalizująca się w profilowaniu powierzchni zadba nie tylko o odpowiedni spadek terenu w celu odprowadzania wody, ale także ukształtowanie ziemi w taki sposób, by rośliny, które pewnego dnia tam zasadzimy, miały najlepsze warunki do wzrostu i wyglądały po prostu najlepiej. Co więcej, korzystając z usług takiej profesjonalnej firmy możemy też od razu przygotować nasz teren na przykład pod instalację różnego rodzaju systemów nawadniania czy innych instalacji ogrodowych.