Jak dopasować drzewa, kwiaty i krzewy do konkretnej lokalizacji, w której mają wzrastać?

Projektowanie ogrodu jest bardzo złożoną kwestią, dlatego warto się do tego przygotować lub zlecić to zadanie specjalistom. Planowanie roślinności musi bowiem uwzględniać wiele czynników, by wymarzony ogród nie stał się bezładną plątaniną różnych gatunków. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady aranżacji ogrodu, dotyczące miejsca, w których rośliny będą rosnąć.

Rośliny podlegają zmianie

Planowanie ogrodu nieco przypomina aranżację wnętrz. Nie można jednak zapomnieć o tym, że w odróżnieniu od mebli, rośliny zmieniają się wraz z upływem czasu i zmiany te koniecznie trzeba wziąć pod uwagę. Kiedy rośliny są jeszcze małe, przestrzeń wygląda dość pusto i czasem trudno się powstrzymać przed dosadzeniem kilku kolejnych sztuk. Tymczasem szybko może się okazać, że są one umieszczone zbyt gęsto i zaczynają rywalizować o miejsce i zasoby. Część z nich trzeba wówczas usunąć.

Projekt w układzie piętrowym

Zgodnie z zasadami aranżacji ogrodów, rośliny powinny tworzyć piętrową kompozycję. Co to oznacza? Że im dalej, tym roślinność wyższa. Na pierwszym planie znajduje się trawnik oraz rośliny jednoroczne i dwuletnie, następnie zaś byliny, krzewy, a wreszcie drzewa. W tym układzie wysoka roślinność nie zasłania niskich gatunków, a przestrzeń ogrodu zostaje optycznie powiększona.

Jak otoczenie wpływa na rośliny?

Ogród nie może powstawać w oderwaniu od otaczającego go środowiska. Każde miejsce jest warunkowane przez typ gleby, wody gruntowe i powierzchniowe, charakterystyczne cechy klimatu, nasłonecznienie i ukształtowanie terenu. Podczas planowania ogrodu przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę czynniki, które nieustannie będą oddziaływać na rośliny, wspierając ich rozwój lub odwrotnie – odbierając im możliwość wzrostu. Zawsze warto oprzeć się na roślinach, które już są obecne.