Jak założyć oczko wodne we własnym ogrodzie?

Każdy z nas lubi nacieszyć oko swoim pięknie zaprojektowanym ogrodem. Świadomość, ile pracy włożyliśmy w to, aby wyglądał on imponująco, dodatkowo wzbudza w nas poczucie dumy. Jeśli dodamy do tego jeszcze piękne oczko wodne, które świetnie komponuje się z całością ogrodu, to w ogóle czujemy ogromną satysfakcję. Ale jak właściwie założyć takie oczko wodne, które dodatkowo upiększy nasze podwórko lub ogród? Dużo osób rezygnuje z oczka wodnego, myśląc, że jego budowa to skomplikowany i czasochłonny proces. A jak jest naprawdę?

Wybór miejsca

Całą budowę oczka wodnego powinniśmy rozpocząć od wyboru miejsca jego położenia. Warto tu zastanowić się czego oczekujemy od takiego oczka. Jeśli ma ono cieszyć oko właścicieli, to warto wybrać takie miejsce, które będzie dobrze widoczne z altanki czy miejsca, gdzie grillujemy. Jeśli chcemy, aby nasze oczko wodne było pełne życia, to musimy pamiętać, że większość roślin wodnych potrzebuje dużej ilości światła. Z drugiej strony woda nie może się nadmiernie nagrzewać, ponieważ w ciepłej wodzie bardzo szybko rozwijają się glony. Optymalnym rozwiązaniem jest miejsce, które w porze letniej zapewnia około 5 godzin bezpośredniego światła słonecznego.

Rodzaj oczka wodnego

Kolejnym etapem w budowie własnego oczka wodnego jest wybór jego rodzaju. Tutaj mamy dwa wyjścia: zakup gotowej formy polietylenowej lub staw foliowy. W pierwszym przypadku będziemy mieli z góry narzucony kształt naszego oczka, ale dużo szybciej i łatwiej przygotujemy między innymi podłoże, na którym będzie znajdować się nasze oczko wodne – w większości przypadków wystarczy tylko podsypka z piasku. Użycie folii, chociaż jest bardziej pracochłonne, pozwala na nadanie naszemu oczku dowolnego kształtu. Warto tu jednak zwrócić uwagę na to, aby kupić dobrą folię, która będzie wytrzymała i elastyczna – najlepiej dedykowana konkretnie do tego typu zastosowań. Pamiętajmy także, że jeśli w naszym oczku wodnym chcemy hodować ryby, to musi ono mieć tak zwaną strefę głęboką, czyli 100 – 120 centymetrów.

Dodatki

Kiedy nasze oczko wodne jest już technicznie prawie gotowe, możemy pomyśleć o dodatkach do niego. Opcji jest naprawdę sporo. Jedną z nich jest zbudowanie kaskady, którą to możemy wybudować w istniejącym już zbiorniku. Pierwszym etapem będzie wykonanie nasypu. Najlepiej stworzyć go z przynajmniej kilku stopni. Dzięki temu woda w oczku będzie elegancko spływała do zbiornika wodnego. Dobrze sprawdzi się także pompa fontannowa, a pomysły na oczko wodne z jej wykorzystaniem to opcja warta rozważenia. Po uformowaniu nasypu zabezpieczamy go folią. Następnie na dno oczka wodnego wprowadzamy pompę z wężem. Zaleca się, by ustawić ją na większym kamieniu. Dzięki temu zabezpieczymy pompę przed zasysaniem mułu. Końcówkę węża umieszczamy na szczycie kaskady. W ostatnim etapie budowy maskujemy wszystko kamieniami lub żwirem i sprawdzamy poprawność działania. Takie rozwiązanie, prócz przyjemnego szmeru wody będzie też dodatkowo napowietrzało całe oczko wodne, a to istotne, ponieważ jeśli woda w oczku nie podlega cyrkulacji, szybko może dojść do zakłócenia równowagi naturalnej. Innym ciekawym dodatkiem jest podświetlenie oczka, które to stworzy niepowtarzalny, wieczorny nastrój. Pamiętajmy jednak, że długie podświetlanie może szkodzić mieszkańcom naszego oczka, jeśli na takowych się zdecydujemy. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, potrzebują uregulowanego rytmu dobowego. Dlatego oświetlenie powinno się włączać tylko wtedy, gdy rzeczywiście tego potrzebujemy. To tylko dwa przykłady dodatków do oczka wodnego, a tych jest bardzo dużo, dlatego warto zapytać o nie w specjalistycznych sklepach ogrodniczych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Podsumowanie

Jak widać, budowa oczka wodnego nie jest skomplikowana. Wymaga za to wyobraźni i umiejętności dobrego planowania. Jeśli brakuje nam albo takich umiejętności, albo czasu, zawsze można zwrócić się do firmy ogrodniczej, która zajmują się profesjonalnym projektowaniem ogrodów. Nie tylko pomoże nam w budowie oczka wodnego, ale także podpowie inne ciekawe pomysły, aby nasz ogród był jeszcze piękniejszy i ciekawszy.