Przygotowanie ogrodu do zimy. O czym musisz pamiętać?

Jeśli chcesz mieć piękny i zadbany ogród, musisz o niego dbać przez cały rok. Nie wystarczy, że nasadzisz rośliny, zainstalujesz automatyczne nawodnienie i zlecisz wykonanie małej architektury. Jeśli nie będziesz troszczył się o ogród, zmarnujesz tylko pieniądze. Jesienią nie możesz zamknąć furtki do ogrodu i czekać na wiosnę, bo masz mnóstwo pracy do wykonania, przed nadejściem mrozów.

Ułóż sobie harmonogram, żebyś odpowiednio zaplanował prace ogrodowe. Nie ma nawet jednej rzeczy, o której możesz zapomnieć lub ją pominąć. Zacznij od przygotowania narzędzi, bo będą niezbędne. Musisz nie tylko posprzątać ogród z liści, ale zabezpieczyć rośliny na zimę i ochronić je przed mrozami.

Jesienne porządki w ogrodzie – zabezpieczenie roślin

Podstawą pielęgnacji ogrodu jest sprzątanie. Musisz wygrabić liście, bo zgniją. Jeśli nadają się do kompostowania, wykorzystaj je jako naturalny nawóz do przykrycia grządek z kwiatami i bylinami, a jeśli nie, wyrzuć. Grabienie i zbieranie liści to nie tylko kwestia estetyki, ale ochrona roślin i trawnika. Pamiętaj, że mokre gniją, więc pozostawienie ich, będzie ogromnym błędem, bo zniszczą kiełkującą trawę, na wiosnę. Jeśli masz warzywniak, musisz do przekopać. Przygotowanie ogrodu do zimy polega również na zabezpieczeniu roślin, ponieważ zimą tracą dużo wody i przemarzają, więc nie przetrwają do wiosny. Najpopularniejszymi sposobami na zabezpieczenie roślin są: okrywanie, ściółkowanie, kopczykowanie i wykopywanie. Musisz okryć rośliny i pni drzew. Osłaniaj roślin przed mrozem dopiero wówczas, gdy temperatura spadnie poniżej -5 st. C. Jeśli nie wiesz jak zabezpieczyć ogród, możesz się zwrócić do firmy ogrodniczej zajmującej się pielęgnacją ogrodów.

Przycinanie drzew, krzewów i żywopłotów

Jesienią nie przycina się wszystkich gatunków, a jedynie krzewy, drzewa liściaste, rośliny nowo posadzone i krzewy owocowe jak np. maliny. Nie przycinaj krzewów i drzew zimozielonych. Kolejnym zabiegiem, jaki musisz wykonać, jest usunięcie suchych i chorych gałęzi, by upiększyć drzewa i krzewy oraz zapewnić im bujne kwitnienie na wiosnę, a także zmniejszyć rozmiar rozrastania. Po przycięciu zabezpiecz te miejsca, maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybicznym. Oczywiście przycinasz również żywopłot, by na górze był węższy, ponieważ nie będzie zalegał śnieg. Do tego prac ogrodniczych używaj tylko ostrych narzędzi, bo zniszczysz rośliny. Przydatne są: sekatory i nożyce. Do grubszych gałęzi użyj elektrycznych nożyc, praca będzie szła sprawniej. Zawsze możesz zlecić wykonywanie tego typu prac ogrodowych, firmie Leon Ogrody.

Przygotowanie ogrodu do zimy – dopływ wody, oczko wodne

Oczko wodne musisz oczyścić, ponieważ na dnie zazwyczaj jest zgniły muł, a na wierzchu pływają opadłe liście. Musisz przenieść ryby i rośliny, do zbiorników, żeby przezimowały w odpowiednich warunkach. Przed przymrozkami musisz pamiętać o zabezpieczeniu wszystkich dopływów wody. Najważniejszą sprawą, jakiej musisz dopilnować, to spuszczenie wody z rur doprowadzających. Jeśli o tym zapomnisz, woda zamarznie w rurach i je rozsadzi. Może dojść nawet do zniszczenia całej instalacji wodnej. Mróz jest niebezpieczny także dla wszelkich zbiorników wodnych. Nigdy nie przewidzisz, jaka będzie temperatura i możesz nie zdążyć, wykonać najważniejszych czynności. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, nie zwlekaj.